časté otázky
1. Jak dlouho trvá terapie?
To nedokážu říci. Je to individuální, délka se odvíjí od obtíží klienta a jeho potřeb. Vždy ale s klientem společně děláme nějaký časový výhled "jak to oba vidíme". Snažím se mu poskytnout informace ze zkušeností ostatních klientů s podobnými obtížemi.
2. Kdo je mým nejčastějším klientem?
U dospělých klientů jsou to ze 40% lidé, kteří se obyčejně dostali do "blbého" životního období ať už z jakýchkoliv důvodů, potřebují si o své situaci promluvit s někým nestranným, kdo jim ukáže jiné úhly pohledu na věc, vytvoří prostor pro "srovnání si myšlenek v hlavě". Obvykle se spolu vidíme 2 - 4x, a nadále mé služby daný klient nepotřebuje, protože je schopen si poradit sám.
Zbylých 60% jsou lidé s úzkostnými obtížemi, PTSD, s kterými spolupracuji delší dobu.
U dětských klientů jde z 20% o děti, které se ocitly v náročném životním období a potřebují krátkodobou podporu či intervenci. Z 80% jsou to děti s úzkostnými obtížemi, reakcí na těžký nebo dlouhodobý stres.
V současnosti (od r. 2020) se nejvíce zaměřuji na práci s dospívajícími, u kterých se objevují: poruchy přizpůsobení, reakce na dlouhodobé přetížení, úzkosti, panické ataky, sebepoškozování.
Celková skladba mé klientely je 50% dospívající a 50% dospělí klienti.
3. Mohu být přítomna/ přítomen schůzce se svým dítětem?
Je to věc domluvy a záleží především na přání dítěte, dále na jeho věku a důvodu, proč ke mně dítě přivádíte. Primární je pro mne pohoda dítěte. Pokud se tedy cítí lépe v přítomnosti rodiče, pak je rodič s námi. Se staršími dětmi a dospívajícími pracuji o samotě bez rodičů - přeci jen si přiznejme: "Fakt jste v tomhle věku chtěli vše říkat před mamkou a taťkou?":-)